Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-04-12, 16:26
bob Ο χρήστης bob δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-04-12 16:26
Angry η συμπεριφορά μιας γιατρού μετά από έξι χρόνια στο Ιπποκράτειο Νοσοκομείο Θεσσαλονίκη

Το 2003 είχα ένα πρόβλημα που δεν το ήξερα ούτε εγώ. Μετά από μια λιποθυμία μου διαγνώσθηκε βαριά σιδηροπενική αναιμία. Έκανα δύο φορές μετάγγιση και μετά με παρακολουθούσε ένας γιατρός, ο οποίος μετά από ενάμιση χρόνο έφυγε και στη θέση του ήρθε η κυρία Β. Ε.
Για έξι χρόνια η συμπεριφορά της ήταν πολύ καλή, τουλάχιστον αυτό εισέπραξα εγώ.
Μετά από πέντε χρόνια έπρεπε να αλλάξω θεραπεία κι αντί για δέκα μέρες εισαγωγής κάθε έξι μήνες σε νοσοκομείο, θα έκανα δύο ενέσεις των 500mg σιδήρου, οι οποίες κόστιζαν 150 ευρώ η μία και με τη συνταγή του νοσοκομείου τις πήρα 35 ευρώ τη μία, με ονομαστική παραγγελία και χρέωση.
Για να γράψει τη συνταγή η κυρία Β.Ε. συνεννοηθήκαμε από το τηλέφωνο να περάσω κάποια ώρα της ημέρας από το γραφείο της στο νοσοκομείο.

Την ημέρα της εισαγωγής μου, στο Β.Π.Π. του νοσοκομείου περίμενα να μου φέρουν την ένεση διαλυμένη σε ορό, την οποία έπρεπε να πάρω σε μισή ώρα.
Μετά από μισή ώρα ο σύζυγός μου ήρθε στο δωμάτιο να ρωτήσει πόσο είχα ακόμη και επειδή ο ορός δεν είχε έρθει ακόμη, πήγε να δει τι συνέβη.
Είδε μια νοσοκόμα με ανοιχτό το μπουκάλι της ένεσης στο χέρι, και με πολύ λίγο περιεχόμενο. Την άκουσε να παίρνει τηλέφωνο στο φαρμακείο να ρωτήσει αν είχαν άλλο φάρμακο και φαίνεται ότι πήρε αρνητική απάντηση.

Πήγε να το πει στην προϊσταμένη της και μαζί πήραν τηλέφωνο στη γιατρό Β.Ε., η οποία είπε να βάλουν όσο είχε απομείνει. Ο σύζυγός μου τις ρώτησε πολλές φορές τι γίνεται και δεν του απάντησε κανείς, έκαναν σαν να μην υπήρχε εκεί. Με τα πολλά, αυτές του αρνήθηκαν ότι το φάρμακο έχει χυθεί μετά είπαν ότι πιτσιλίστηκε λίγο, στη συνέχεια αυτός άρχισε να φωνάζει, απειλώντας ότι θα πήγαινε να ερευνήσει την ποσότητα του φαρμάκου στον ορό σε εργαστήριο (εννοώντας το εργαστήριο της κ. Β.Ε.).
Εγώ ζήτησα συγνώμη για τις φωνές του άνδρα μου, γιατί δεν ήξερα τι είχε γίνει.
Μετά εμφανίστηκε η γιατρός χωρίς να ρωτήσει τι έγινε, με ύφος οργισμένο και άρχισε να φωνάζει σε μένα, ότι "μου έκαναν χάρη που με είχαν κάνει εισαγωγή" και "δεν έπρεπε να κάνω φασαρία" για το λάθος τους να χύσουν το φάρμακο. Να σημειώσω εδώ ότι από σεβασμό, δεν είχα διαμαρτυρηθεί ποτέ και για άλλα λάθη που είχαν κάνει παλιότερα και μου κόστισαν...
Μου είπε κι άλλα άσχημα λόγια για την προσωπικότητά μου, δείχνοντάς μου την εξώπορτα και με την παραίνεση "αν θέλεις συνέχισε τη θεραπεία σου αλλού, αν δεν σου αρέσει" κάτι που με πλήγωσε βαθύτατα.
Άκουσα δύο συγνώμες, μια από κάποια άλλη νοσοκόμα που κατάλαβε το συμβάν, και μια από τον υποδιευθυντή που μου ζήτησε να γυρίσω πίσω... αλλά όχι από τη γιατρό και την προϊσταμένη...Όμως δεν μπορούσα να μείνω άλλο, ένιωθα ότι της ήμουν βάρος. Ζήτησα να βγάλουν τον ορό και έφυγα με το υπόλοιπο φάρμακο στο χέρι.
Ευχαριστώ όποιον το διαβάσει κι ας μου πει ποιο είναι το λάθος μου!Β.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-11-12, 14:13
fotisridis Ο χρήστης fotisridis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Σχολιο

Δυστυχως ο ανθρωπος που ταλαιπωρειται μεσα στα νοσοκομεια με χρονια κατασταση αυτα εισπραττει. .
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-01-13, 21:46
Το avatar του χρήστη nightcrawler
nightcrawler Ο χρήστης nightcrawler δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-18 02:12
Αρχική Δημοσίευση από bob Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ όποιον το διαβάσει κι ας μου πει ποιο είναι το λάθος μου!Β.
Το λάθος σου είναι ότι πας στο Ιπποκράτειο. Προτείνω να δοκιμάσεις κανένα νοσοκομείο της ..εξοχής
__________________
All my life I've had one dream, to achieve my many goals.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:36.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.