Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1891  
Παλιά 28-02-15, 23:36
CANTRIYE123 Ο χρήστης CANTRIYE123 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-04-15 13:56
Αρχική Δημοσίευση από calm Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερίζω και πάλι και εύχομαι όλοι να είστε καλά.. Αυτή τη φορά θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει βάλει κάνεις σας σίδηρο με ορό στο νοσοκομείο και γενικότερα αν έχετε πάρει κάποιο σκεύασμα σιδήρου..
Καλησπέρα,

την περασμένη Τρίτη έβαλαν στον γιο μου σίδηρο με ορό.
Απάντηση με παράθεση
  #1892  
Παλιά 04-03-15, 01:02
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από CANTRIYE123 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,
Αν κάποιος έχει το βιβλίο που είχε προτείνει ο terror το 2011 no more crohns disease και μπορεί να μου το στείλει θα του ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ
Πωω...που το θυμήθηκες αυτό;; Αυτό πρέπει να ήταν στις αρχικές σελίδες αυτού του ποστ. Ούτε ο ίδιος ο terror δεν μπαίνει πλέον!
Απάντηση με παράθεση
  #1893  
Παλιά 08-03-15, 22:00
calm Ο χρήστης calm δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-06-15 05:50
Φύλο: Γυναίκα
Καλησπέρα σας. Επειδή εδώ και δύο μέρες είμαι με 39 πυρετό μόνο χωρίς κανένα άλλο σύμπτωμα, θα ήθελα να μου πείτε αν το έχετε πάθει και εσείς και πως καταλαβαίνουμε ότι είναι ίωση και δεν σχετίζεται με τη νόσο;
Απάντηση με παράθεση
  #1894  
Παλιά 10-03-15, 13:29
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
calm γεια σου!εγω πριν καποιους μηνες ειχα πυρετο περιπου οσο εσυ για περιπου 4-5 μερες.μονο πυρετο.με αντυπιρετικα το αντιμετωπισα.πιθανοτατα ιωση θα ειναι.αν συνεχισει και δεν υποχωρει ουτε με αντυπιρετικα μιλα με εναν γιατρο.
Απάντηση με παράθεση
  #1895  
Παλιά 14-03-15, 17:28
calm Ο χρήστης calm δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-06-15 05:50
Φύλο: Γυναίκα
Ασε captain με ξεσκισε!!!Ημουνα 6 μερες με τρελο πυρετο και τελικα υποχωρησε με αντιβιωση!!!Δυο μερες τωρα είμαι καλα..Αλλα τι να το κανω που σου ειχα πει ότι ξεκινησα αζα.. και οι εξετασεις που εκανα σημερα δεν ηταν και ότι καλυτερο..Αμαν πια..
Απάντηση με παράθεση
  #1896  
Παλιά 17-03-15, 22:15
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
οι πρωτες εξετασεις ειναι αυτες απο τοτε που ξεκινησες αζα?μην απογοητευεσε η αζα κανει σε πολλους κολπακια οσον αφορα τις εξετασεις.απλα πρεπει να κανεις απ οτι θυμαμαι συχνα εξετασεις για να ξερεις τι σου γινετε και ολα θα πανε καλα!
Απάντηση με παράθεση
  #1897  
Παλιά 21-03-15, 07:22
BRRAH Ο χρήστης BRRAH δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-03-15 21:12
Γεια σας μου ειχανε πει οτι εχω νοσο του chron πριν 4 χρονια που το ειχα παθει στον στρατο..ημουνα 20 μερες στο νοσοκομειο .. περνω απο τοτε το salofalk.δεν μου εχει ερθει εδω και 4 χρονια..καπνιζω και τρωω οτι θελω κυριως απο εξω γιατι ειμαι και φιητητης..θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει κανεις αλλος ???δηλαδη να του εχει βγει η νοσος μονο μια φορα
Απάντηση με παράθεση
  #1898  
Παλιά 23-03-15, 16:22
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
BRRAH γεια σου!εχω γνωρισει κοπελα στο νοσοκομειο που πηγενω να παρω το φαρμακο μου που και εκεινη δεν την ειχε ενοχλησει απο τοτε που διαγνωστηκε παρα μονο μια φορα την ειχε πεσει ο αιματοκριτης και ειπαν οτι το κανει αυτο η νοσος και ετσι ετυχε την γνωρισα λογο που ηρθε να κανει ενδοφλεβια σιδηρο.κατα τα αλλα ηταν καλα.μπορει να μην σε ενοχλησει ποτε που στο ευχομαι κι ολλας!
Απάντηση με παράθεση
  #1899  
Παλιά 27-03-15, 14:06
Nikos9 Ο χρήστης Nikos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-12-18 14:20
Αρχική Δημοσίευση από Githeo k Εμφάνιση μηνυμάτων
Με συγχωρειτε αν αυτο που θα γράψω ειναι εναντια στους κανόνες του forum ,αλλα τις τελευταιες μέρες εμάθα κάτι ευχάριστο για εμάς που πάσχουμε απο αυτην την ασθένεια και θέλω να το μοιραστώ με όλους εσάς. Αυτή η ασθένεια μου έχει καταστρέψει ολοκληρωτικά την ζωη και νιώθω 100% τον πονο σας..

*αρχικά ο γιατρος μου ειπε οτι αυτη την νόσο ίσως την προκαλέι ενα μικροβιο που το ονομάζουν MAP

http://en.wikipedia.org/wiki/Mycobac...ratuberculosis

Το 2015 αναμένεται να βγει νέο φάρμακο το οποίο λένε οτι το εξουδετερώνει και οι επιστήμονες πιστευουν οτι μπορούμε να θεραπευτούμε...

(για να μην σας δώσω ψεύτικες ελπιδες κτλ, ρωτηστε τους γιατρους σας και εσεις, επειδη ο καθένας ό,τι γουστάρει γραφει στο Internet)

http://crohnsmapvaccine.com/

http://www.crohnsforum.com/showthread.php?t=63225

αυτή η μέθοδος αντιμετώπισης φενεται να χρησιμοποιειται τα τελευταία 2-3 χρονια με αντιβιοτικά αλλα δεν καταφερνουν να εξουδετερωσουν το map και σκοτώνουν μεγάλο ποσοστο άλλων μικροβίων στο έντερο...

ελπίζω να δουμε ασπρη μερα επιτέλους.. να ειστε παντα καλα και ευχομαι ΔΥΝΑΜΗ και υπομονή σε ολους μας
Αδερφέ και εγώ είμαι 24 και έχω τη νόσο εδώ και 4 χρόνια,μη λες χαζά ούτε τη ζωή σου καταστρέφει ούτε τίποτα,προσαρμόζεσαι δεν είναι δύσκολο,απλά θέλει να μην τα βλέπεις μαύρα,μην αγχώνεσαι και όλα γίνονται,έχω δει πάααρα πολλές περιπτώσεις με πολλές διαβαθμίσεις,γενικά ''παίζουνε '' πάρα πολλοί παράγοντες,θα επανέλθω με πιο αναλυτική ανάρτηση,ότι θέλεις στείλε μου και πμ

Σχετικά με αυτό που βρήκες μου φαίνεται πάααρα πολύ σημαντικό,πρόκειται για ερευνητική ομάδα στο King's College στο Λονδίνο και ο καθηγητής αυτός είναι εξαιρετικά καταξιωμένος,με λίγα λόγια προσπαθούνε να αναπτύξουνε ένα τεστ το οποίο να είναι εξαιρετικά ακριβές στο να εντοπίζει αυτό το βακτήριο (MAP) που πιστεύουν πολλοί οτι είναι η αιτία της νόσου...

όπως διάβασα στη σελίδα εδώ http://crohnsmapvaccine.com/fundraising/ απαιτούνται μεγάλα ποσά για να ολοκληρωθεί η έρευνα και να γίνουνε όλες οι δοκιμές,τα οποία συγκεντρώνονται από δωρεές από ασθενείς και όποιον άλλο θέλει,από όλο τον κόσμο!υπάρχουνε οδηγίες πάνω αριστερά στη σελίδα στην τελευταία στήλη για το πώς να κάνεις δωρεά, η έρευνα φαίνεται πολλά υποσχόμενη και εγώ προσωπικά θα το κάνω....

Και σε αυτό το forum για τη νόσο που έγραψε και ο Githeo http://www.crohnsforum.com/showthread.php?t=63225 2 ασθενείς γράφουνε οτι ακολουθούνε σχετική θεραπεία για αυτό το βακτήριο και πάνε πολύ καλά έως τώρα,ο ένας μάλιστα λέει πως ο γιος του γιατρού του,που διαγνώστηκε με τη νόσο στα 9,ακολούθησε τη συγκεκριμένη θεραεπεία από τότε και σήμερα που είναι 20 είναι ακόμα σε ύφεση!!!

Να είστε όλοι καλά,καλή συνέχεια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikos9 : 27-03-15 στις 14:19
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Nikos9 για αυτό το μήνυμα:
σισι (27-01-17)
  #1900  
Παλιά 08-04-15, 14:51
calm Ο χρήστης calm δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-06-15 05:50
Φύλο: Γυναίκα
Kαλησπεριζω τους παντες και ευχομαι καλο πασχα. Ηθελα να ρωτησω αν εχει κανεις νυχτερινες διαρροιες, που τον ξυπνάνε; Οφείλεται στη νοσο ή στο ευερεθιστο εντερο που μου εχει πει ο γιατρος ότι εχω μαζι με την κρον;
Απάντηση με παράθεση
  #1901  
Παλιά 08-04-15, 19:04
Nikos9 Ο χρήστης Nikos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-12-18 14:20
Αρχική Δημοσίευση από calm Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλησπεριζω τους παντες και ευχομαι καλο πασχα. Ηθελα να ρωτησω αν εχει κανεις νυχτερινες διαρροιες, που τον ξυπνάνε; Οφείλεται στη νοσο ή στο ευερεθιστο εντερο που μου εχει πει ο γιατρος ότι εχω μαζι με την κρον;
Ναι αυτό γίνεται σχεδόν συνέχεια στην έξαρση σε μένα,και επίσης μου έχουν πει οτι έχω και εγώ ευερέθιστο έντερο ωστόσο στην ύφεση όλα δουλεύουν ρολόι δεν έχω παρατηρήσει τπτ ανάλογο...να ρωτήσω έχει πάρει κανείς flagyl αντιβίωση?αν ναι έχει παρατηρήσει καμία πολύ ασυνήθιστη παρενέργεια στο ψυχολογικό κομμάτι
Απάντηση με παράθεση
  #1902  
Παλιά 08-04-15, 20:13
calm Ο χρήστης calm δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-06-15 05:50
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Nikos9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αυτό γίνεται σχεδόν συνέχεια στην έξαρση σε μένα,και επίσης μου έχουν πει οτι έχω και εγώ ευερέθιστο έντερο ωστόσο στην ύφεση όλα δουλεύουν ρολόι δεν έχω παρατηρήσει τπτ ανάλογο...να ρωτήσω έχει πάρει κανείς flagyl αντιβίωση?αν ναι έχει παρατηρήσει καμία πολύ ασυνήθιστη παρενέργεια στο ψυχολογικό κομμάτι
Εχω παρει αυτη την αντιβιωση το μονο που θυμαμαι ειναι οτι με πονουσε πολυ το στομαχι και ειχα τρομερη ταση για εμετο.Τωρα για την ψυχολογια τι να σου ημουνα τοσο χαλια ψυχολογικα που δεν ξερω αν φταει η αντιβιωση η οτι μολις ειχα μαθει οτι εχω κρον.Να σε ρωτησω εσενα το ibutin σε βοηθαει;
Απάντηση με παράθεση
  #1903  
Παλιά 08-04-15, 21:59
Nikos9 Ο χρήστης Nikos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-12-18 14:20
Αρχική Δημοσίευση από calm Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω παρει αυτη την αντιβιωση το μονο που θυμαμαι ειναι οτι με πονουσε πολυ το στομαχι και ειχα τρομερη ταση για εμετο.Τωρα για την ψυχολογια τι να σου ημουνα τοσο χαλια ψυχολογικα που δεν ξερω αν φταει η αντιβιωση η οτι μολις ειχα μαθει οτι εχω κρον.Να σε ρωτησω εσενα το ibutin σε βοηθαει;
Το ibutin είναι απλό αντιδιαρροϊκό μη συνταγογραφούμενο αν δεν κάνω λάθος έτσι??δεν έχει τύχει να δοκιμάσω μέχρι στιγμής καμιά φορά ούτε το συγκεκριμένο ούτε κάτι άλλο παραπλήσιο για να σου πω...προσπαθώ να μειώνω τα συμπτώματα μόνο με ''φυσικούς'' τρόπους,δηλαδή τροφές που έχουν την ιδιότητα να ''ρουφάνε'' τα υγρά(ρύζι,πατάτες βραστές,μακαρόνια κ πολλά άλλα είναι must) ώστε στην έξαρση να ανακουφίζεται το έντερο,επιπλέον σε μένα έχει συμβεί να έχω 3-4 ακόμα και 5 διάρροιες τη μέρα καμιά φορά για ένα διάστημα και να κοπούνε ''μαχαίρι''(δλδ μέσα σε 4 μέρες) μασώντας πρόπολη(ένα είδος ρητίνης που παράγουν οι μέλισσες) για ένα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα (4-5 μήνες περίπου),επιπλέον βοηθάνε πολύ τα προβιοτικά,και η γλουταμίνη...γενικά σκοπεύω να επανέλθω με πολύ αναλυτικό πόστ σχετικά με τη νόσο και πώς έκανε τη διαδρομή της σε μένα μέχρι σήμερα,θεραπείες που έχω χρησιμοποιήσει εναλλακτικές και συμβατικές και το κυριότερο ποιος είναι ο μηχανισμός που ξεκινάει κατά τη γνώμη μου..ελπίζω να βοήθησα
Απάντηση με παράθεση
  #1904  
Παλιά 08-04-15, 23:57
calm Ο χρήστης calm δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-06-15 05:50
Φύλο: Γυναίκα
Το ibutin είναι σπασμολυτικο ττο δινουν για το ευερεθιστο εντερο και κανει τοσο και για διαρροιες οσο και για δυσκοιλιοτητα. Ενδιαφεροντα αυτά που λες και περιμενω το post σου. Οσο για τις διαρροιες εγω δεν εχω καθολου και τωρα με εχει πιασει 3 νυχτες ( όχι συνεχομενες ) να ξυπναω το βραδυ με πονο και να κανω τοτε μια διαρροια. Τι να πω, μου κανει εντυπωση γιατι την επομενη μερα είμαι μια χαρα..
Απάντηση με παράθεση
  #1905  
Παλιά 09-04-15, 16:47
Nikos9 Ο χρήστης Nikos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-12-18 14:20
Αρχική Δημοσίευση από calm Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ibutin είναι σπασμολυτικο ττο δινουν για το ευερεθιστο εντερο και κανει τοσο και για διαρροιες οσο και για δυσκοιλιοτητα. Ενδιαφεροντα αυτά που λες και περιμενω το post σου. Οσο για τις διαρροιες εγω δεν εχω καθολου και τωρα με εχει πιασει 3 νυχτες ( όχι συνεχομενες ) να ξυπναω το βραδυ με πονο και να κανω τοτε μια διαρροια. Τι να πω, μου κανει εντυπωση γιατι την επομενη μερα είμαι μια χαρα..
Γενικά σε μένα έχω παρατηρήσει μια περίεργη συσχέτιση μεταξύ του ύπνου και το πόσες φορές θα πάω τουαλέτα στη φάση που το έντερο αρχίζει να ''χαλάει''...συγκεκριμένα στη φάση αυτή,όταν πέφτω να κοιμηθώ μετά από λίγο που θα χαλαρώσω έχω πόνους κάτω στην κοιλιά,που γίνονται λίιιγο πιο έντονοι πάνω που αρχίζεις να χαλαρώνεις(λίγο αντιφατικό αυτό αλλά όντως σε μένα συνέβαινε!!!!). Επίσης,παρατηρούσα οτι ήτανε μέρες που παρόλο που γενικά δεν είχα την τάση να πάω τουαλέτα πολλές φορές,όποτε μου ερχότανε ήτανε πάντα ακριβώς μετά από τον ύπνο είτε τον μεσημεριανό είτε τον πρωινό,σαν να είχε μια ιδιαίτερη ευαισθησία και να υπήρχε η τάση για τουαλέτα αρκετά πιο έντονη ακριβώς με το ξύπνημα(ακούγεται περίεργο αλλά έτσι το καταλάβαινα)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5 (0 μέλη και 5 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:02.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.