Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1786  
Παλιά 10-09-14, 22:10
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από calm Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκανα την εντερογραφια σημερα,ενημερωνω απλα για οσους προκειται να την κανουν στο μελλον ότι προσωπικα μου φανηκε πολύ ανωδυνη,μια απλη μαγνητικη, μου εδωσαν να πιω ένα σκιαγραφικο 5ποτηρια κάθε 10 λεπτα και μετα μου εκαναν την εξετασγ.
Α νομίζω κι εγώ την είχα κάνει αυτή την εξέταση στην αρχή της νόσου μου.
Αυτό το υγρό που σου δίνουν ένα άσπρο πηχτό;; Και μετά σε πάνε σε ένα μηχάνημα και έρχεται απο πάνω απο το έντερο και το σκιαγραφεί. Δεν είναι τίποτα αυτή η εξέταση, παιχνιδάκι μπροστά σε κάτι άλλες
Απάντηση με παράθεση
  #1787  
Παλιά 11-09-14, 10:01
fotini_arch Ο χρήστης fotini_arch δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-09-14 16:21
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από calm Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε ολους,και καλο χειμωνα να εχουμε. Σας γραφω μετα από καιρο και εχοντας πλεον πληρη γνωση του τι μου συμβαινει. Επισημά πλεον εχω και εγω τη νοσο και είμαι σε αγωγη με bud.... εδώ και 2 μηνες περιπου. Με το φαρμακο δεν εχω κανενα πρόβλημα,προσεχω το αλατι και τη ζαχαρη βεβαια,αλλα κατά τα αλλα καμια αλλη παρενεργεια.Παρολα αυτά ακομα εχω πολλες αποριες. Εγω δεν εχω ιδιαιτερα προβλήματα στο θεμα των κενώσεων,για να καταλάβετε οι κενωσεις μου είναι φυσιολογικες,αν εξαιρέσεις τις τελευταιες μερες που μπορει και να είναι αρκετα μαλακες,πολτωδης θα ελεγα. Ο γιατρος μου μου εχει πει ότι σε εμενα η νοσος δεν με χτυπάει τοσο στις κενωσεις οσο στο ότι χανω βαρος. Υπαρχει καποιος με παρομοια κατασταση να μου τις εμπειριες του;Α,επισης αυριο θα κανω μαγνητικη εντερογραφια,ελπιζω να δειξει καλα πραγματα γιατι με εχουν πιασει παλι οι φοβιες μου.. Ευχαριστω και συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα.
Καλημέρα! Και σε μένα η νόσος δε επηρεάζει τόσο τις κενώσεις μου και όσον αφορά την απώλεια βάρους και εγώ στην αρχή της νόσου έχασα κιλά αλλά μετά σταδιακά επανήλθα. Τώρα πια χάνω βάρος μόνο όταν είμαι σε περίοδο μεγάλης έξαρσης αλλά και πάλι όχι τραγικά πράγματα. Και μια ερώτηση, εκτός από "βλάβες" στο έντερο είχε κανένας προβλήματα στον οισοφάγο? Εγώ τα τελευταία δύο χρόνια κάνω συνέχεια φλεγμονές στον οισοφάγο και είναι αρκετά επώδυνο...πάλι καλά τον τελευταίο καιρό πάει καλύτερα!
Απάντηση με παράθεση
  #1788  
Παλιά 11-09-14, 17:05
sekeris Ο χρήστης sekeris δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-09-14 13:04
Παιδιά καλησπέρα. Χαίρομαι που είσαστε εδώ, γιατί είναι διαφορετικό να μιλάς με το γιατρό και διαφορετικά με κάποιον που πάσχει και ξέρει την κατάσταση από πρώτο χέρι.

Ετοιμάζομαι για χειρουργείο και ας πούμε ότι αυτό είναι οκ και αναγκαίο και όλα αυτά.

Καταλαβαίνω ότι μετά θα πρέπει να συνεχίσω με ανοστροποιητικά φάρμακα και τέτοια.

Έχω την αίσθηση ότι οι γιατροί μου σερβίρουν την κατάσταση λίγη-λίγη και αυτό με αγχώνει. Δεν με πειράζει ό,τι κι αν με περιμένει, εφόσον πειστώ ότι αυτό είναι αναγκαίο. Με πειράζει να μην ξέρω τι με περιμένει.

Αυτό που θα ήθελα να μου κάποιος που να παίρνει ήδη τέτοια φάρμακα είναι με ποιον τρόπο θα τα παίρνω αυτά τα φάρμακα, κάθε πότε και το κυριότερο, τι παρενέργειες έχουν κι αν αυτό θα έχει κάποιο αντίκτυπο στην ποιότητα ζωής μου ή κάποιους περιορισμούς.
Απάντηση με παράθεση
  #1789  
Παλιά 11-09-14, 19:45
calm Ο χρήστης calm δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-06-15 05:50
Φύλο: Γυναίκα
Καλησπέρα και πάλι σε όλους. Σήμερα βγήκαν τα αποτελέσματα της εντερογραφίας, αύριο θα μιλήσω με τον γιατρό. Κατάλαβα πάντως ότι δεν έχει προχωρήσει προς τα πάνω η νόσος και το πρόβλημα είναι στον ειλεό. Θα ήθελα χωρίς να γίνομαι αδιάκριτη να μοιραστούν μαζί μας όσοι έχουν τη νόσο αρκετό καιρό το πόσο καλά είναι, σε τι φάση βρίσκονται και πόσο ποιοτική είναι η ζωή τους.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτη.
Απάντηση με παράθεση
  #1790  
Παλιά 12-09-14, 02:46
bakakass Ο χρήστης bakakass δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-09-16 02:36
Αρχική Δημοσίευση από calm Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και πάλι σε όλους. Σήμερα βγήκαν τα αποτελέσματα της εντερογραφίας, αύριο θα μιλήσω με τον γιατρό. Κατάλαβα πάντως ότι δεν έχει προχωρήσει προς τα πάνω η νόσος και το πρόβλημα είναι στον ειλεό. Θα ήθελα χωρίς να γίνομαι αδιάκριτη να μοιραστούν μαζί μας όσοι έχουν τη νόσο αρκετό καιρό το πόσο καλά είναι, σε τι φάση βρίσκονται και πόσο ποιοτική είναι η ζωή τους.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτη.
Καλησπερα καλμ,συμφωνω απολυτα με τα λεγομενα σου και συμπληρωνω οτι καλο θα ηταν να αναφερουμε και το πως αντιμετοπιζουμε τη νοσο ωστε μεσα απο αυτο να εχουμε μια συνολικη εικονα και να αντλουμε πληροφοριες πιο στοχευμενα, οι οποιες πιθανον να βοηθησουν στη μαχη μας απεναντι στη νοσο.

Καλο θα ηταν να μας δοσουν οι διαχειριστες τη δυνατοτητα να υπαρχει μια φορμα,η οποια θα ειναι ουσιαστικα η "ταυτοτητα"
μας και θα μας ακολουθει σε καθε ποσταρισμα.

Η δικη μου ειναι η εξης:
---------------------------------
Διαγνωση:Mαιος 2013 Πιθανη ελκωδη κολιτιδα
Hλικια διαγνωσης:36
Κληρονομικοτητα:Kαμια.
Εντοπισμος της νοσου:Παχυ εντερο.
Τρεχοντα φαρμακα:****
Συμπληρωματα:προβιοτικα,ιχ θυελαια.(οχι συνεχομενα)
Διατροφη:Tα παντα εκτος απο ζαχαρη κονσερβες αναψυκτικα και γενικοτερα καθε επεξεργασμενη τροφη.Πολυ μελι, γιαουρτι,ψαρι χαμομηλι,φρουτα και λαχανικα.
Κατασταση:Σε υφεση απο τη διαγνωση.
-----------------------------------------------
Σε γενικες γραμμες η στρατηγικη μου απεναντι στη νοσο ειναι αγνη διατροφη και υπαιθρια ασκηση(τρεξιμο,κολυμβυση ολο το χρονο και ποδηλατο.

Η υπαιθρος λογω της εκθεσης στον ηλιο βοηθα στη συνθεση της βιταμινης D η οποια ειναι ευεργετικη για τον ανθρωπινο οργανισμο βοηθωντας στη καλη υγεια και στη μαχη κατα των ιφνε.

Kαλο σου βραδυ.
Ευχομαι τα καλυτερα στη συναντηση με το γιατρο σου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 19-10-14 στις 23:56
Απάντηση με παράθεση
  #1791  
Παλιά 12-09-14, 12:57
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από sekeris Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά καλησπέρα. Χαίρομαι που είσαστε εδώ, γιατί είναι διαφορετικό να μιλάς με το γιατρό και διαφορετικά με κάποιον που πάσχει και ξέρει την κατάσταση από πρώτο χέρι.

Ετοιμάζομαι για χειρουργείο και ας πούμε ότι αυτό είναι οκ και αναγκαίο και όλα αυτά.

Καταλαβαίνω ότι μετά θα πρέπει να συνεχίσω με ανοστροποιητικά φάρμακα και τέτοια.

Έχω την αίσθηση ότι οι γιατροί μου σερβίρουν την κατάσταση λίγη-λίγη και αυτό με αγχώνει. Δεν με πειράζει ό,τι κι αν με περιμένει, εφόσον πειστώ ότι αυτό είναι αναγκαίο. Με πειράζει να μην ξέρω τι με περιμένει.

Αυτό που θα ήθελα να μου κάποιος που να παίρνει ήδη τέτοια φάρμακα είναι με ποιον τρόπο θα τα παίρνω αυτά τα φάρμακα, κάθε πότε και το κυριότερο, τι παρενέργειες έχουν κι αν αυτό θα έχει κάποιο αντίκτυπο στην ποιότητα ζωής μου ή κάποιους περιορισμούς.
γεια σου sekeri!η δικη μου εμπειρια απο τα ανοσοτροποιητικα εχει ως εξης.πηγενω στο νοσοκομειο καθε 2 μηνες μου βαζουν το φαρμακο σε ορο και καθομαι 2 ωρες περιπου.αυτο το κανω περιπου 7-8 χρονια τωρα.οσο για τις παρενεργειες στις αρχες λιγη υπνηλια προσωπικα ενιωθα.οσο για την ποιοτητα ζωης που αναφερεις μονο εκεινη την μερα που θα περνεις το φαρμακο καλο ειναι να ξεκουραζεσαι το υπολοιπο της ημερας, εμενα αυτο θυμαμαι μου ειχε πει ο γιατρος μου.κατα τα αλλα θα δεις και μονος οτι δεν χρειαζεται να περιορισεις κατι.αυτα παντα απο την δικη μου πλευρα.Α!φυσικα μπορει καποιο φαρμακο να μην σου ταιριαζει δλδ μπορει να κανεις καποια αλεργεια οπου θα δοκιμασουν απ οσο γνωριζω καποιο αλλο.καλη επιτυχια!
Απάντηση με παράθεση
  #1792  
Παλιά 12-09-14, 14:19
sekeris Ο χρήστης sekeris δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-09-14 13:04
Κατ' αρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Είναι ίσως περίεργο, αλλά ηρέμησα κάπως τώρα που μου μίλησε ένας άνθρωπος που τα ξέρει από πρώτο χέρι. Στην πραγματικότητα δεν παίζει ρόλο αν αυτά που είπες τα βρήκα θετικά ή όχι. Και μόνο που πήρα μια εικόνα αισθάνομαι καλύτερα.

7-8 χρόνια ε;... Υπάρχει περίπτωση να σταματήσεις ποτέ να το παίρνεις; Και όλα αυτά τώρα για να μπορείς να κρατάς τη νόσο σε ύφεση;

Να υποθέσω ότι πας σε ένα συγκεκριμένο νοσοκομείο κάθε φορά και πλέον τους ξέρεις και σε ξέρουν.

Έχω ακούσει ότι τα φάρμακα αυτά είναι ακριβά. Με το κόστος τις γίνεται; Καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ ή πρέπει να πληρώνεις κι από την τσέπη σου;

Επίσης ξέρεις τι σκέφτομαι; Αν ποτέ χρειαστεί να αλλάξω δουλειά τι θα πω στον νέο υποψήφιο εργοδότη μου; ότι πρέπει να λείπω μια μέρα κάθε 2 μήνες για να κάνω ενέσεις στο νοσοκομείο... Θα μπορούσα ίσως να τις κάνω κάποιο Σάβατο ή κάποιο απόγευμα;

Προφανώς εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα και μάλιστα σε ένα πεδίο όπου ο ανταγωνισμός είναι πολύ έντονος και βέβαια φοβάμαι να μη χάσω τη δουλεία μου, όπως οι περισσότεροι άνθρωποι που εργάζονται στην Ελλάδα σήμερα.
Απάντηση με παράθεση
  #1793  
Παλιά 12-09-14, 16:06
fotini_arch Ο χρήστης fotini_arch δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-09-14 16:21
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από sekeris Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ' αρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Είναι ίσως περίεργο, αλλά ηρέμησα κάπως τώρα που μου μίλησε ένας άνθρωπος που τα ξέρει από πρώτο χέρι. Στην πραγματικότητα δεν παίζει ρόλο αν αυτά που είπες τα βρήκα θετικά ή όχι. Και μόνο που πήρα μια εικόνα αισθάνομαι καλύτερα.

7-8 χρόνια ε;... Υπάρχει περίπτωση να σταματήσεις ποτέ να το παίρνεις; Και όλα αυτά τώρα για να μπορείς να κρατάς τη νόσο σε ύφεση;

Να υποθέσω ότι πας σε ένα συγκεκριμένο νοσοκομείο κάθε φορά και πλέον τους ξέρεις και σε ξέρουν.

Έχω ακούσει ότι τα φάρμακα αυτά είναι ακριβά. Με το κόστος τις γίνεται; Καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ ή πρέπει να πληρώνεις κι από την τσέπη σου;

Επίσης ξέρεις τι σκέφτομαι; Αν ποτέ χρειαστεί να αλλάξω δουλειά τι θα πω στον νέο υποψήφιο εργοδότη μου; ότι πρέπει να λείπω μια μέρα κάθε 2 μήνες για να κάνω ενέσεις στο νοσοκομείο... Θα μπορούσα ίσως να τις κάνω κάποιο Σάβατο ή κάποιο απόγευμα;

Προφανώς εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα και μάλιστα σε ένα πεδίο όπου ο ανταγωνισμός είναι πολύ έντονος και βέβαια φοβάμαι να μη χάσω τη δουλεία μου, όπως οι περισσότεροι άνθρωποι που εργάζονται στην Ελλάδα σήμερα.
Καλησπέρα και από μένα! Εγώ κάνω την ενέσιμη μορφή, μια φορά τη βδομάδα, είναι υποδόρια, που σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να πάω στο νοσοκομείο. Ναι τα φάρμακα είναι πολύ ακριβά, τουλάχιστον μιλώντας για το δικό μου, αλλά τα παίρνεις από το φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ με μηδενική συμμετοχή. Για μένα στην αρχή ήταν όλο αυτό πολύ αγχωτικό (η αλλαγή της θεραπείας εννοώ) με το φόβο των παρενεργειών και της ενέσιμης θεραπείας και και και αλλά τελικά όλα μια συνήθεια είναι!
Απάντηση με παράθεση
  #1794  
Παλιά 12-09-14, 16:21
fotini_arch Ο χρήστης fotini_arch δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-09-14 16:21
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από calm Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και πάλι σε όλους. Σήμερα βγήκαν τα αποτελέσματα της εντερογραφίας, αύριο θα μιλήσω με τον γιατρό. Κατάλαβα πάντως ότι δεν έχει προχωρήσει προς τα πάνω η νόσος και το πρόβλημα είναι στον ειλεό. Θα ήθελα χωρίς να γίνομαι αδιάκριτη να μοιραστούν μαζί μας όσοι έχουν τη νόσο αρκετό καιρό το πόσο καλά είναι, σε τι φάση βρίσκονται και πόσο ποιοτική είναι η ζωή τους.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτη.
Καλησπέρα! Και σε μένα η νόσος είναι "περιορισμένη" στον ειλεό (όπου έχω χειρουργηθεί κιόλας) και κατά μήκος του οισοφάγου. Εγώ την έχω από τα 15 μου και είμαι 29 πια! Μετά το χειρουργείο μου για πολλά χρόνια ήμουν χωρίς φάρμακα και απόλυτα υγιής τόσο που είχα ξεχάσει την ύπαρξη της! Τα τελευταία χρόνια δυστυχώς με θυμήθηκε και με ταλαιπώρησε αρκετά. Προσπαθήσαμε με το γιατρό μου να πάμε "συντηρητικά" με bud... και salof... αλλά δεν βοήθησε, μετά για λίγο στην aza... που δε βοήθησε καθόλου και τελικά με την Hum... επιτέλους είμαι καλά! Η ζωή μου είναι απόλυτα φυσιολογική αν εξαιρέσεις τα μικροπροβληματάκια λόγω της αγωγής και το γεγονός πως πρέπει να προσέχω κάποια πράγματα στην καθημερινότητα μου, τα οποία όμως δεν με εμποδίζουν από το να ζω μια φυσιολογική ζωή!
Απάντηση με παράθεση
  #1795  
Παλιά 12-09-14, 20:23
calm Ο χρήστης calm δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-06-15 05:50
Φύλο: Γυναίκα
Καλησπέρα και πάλι σε όλους. Τα νέα από τον γιατρό σχετικά ευχάριστα αφού όντως η νόσος είναι μόνο στον ειλεό. Χαίρομαι πάρα πολύ πάντως για τα μηνύματα που διάβασα από bakakas και fotini ,ότι δηλάδη είναι σε ύφεση και μια χαρά. Είναι πολύ ενθαρρυντικό να ακούμε ότι άνθρωποι που πάσχουν καιρό έχουν καταφέρει να βάλουν τη νόσο σε ήπια κατάσταση..
Απάντηση με παράθεση
  #1796  
Παλιά 13-09-14, 03:33
bakakass Ο χρήστης bakakass δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-09-16 02:36
Αρχική Δημοσίευση από sekeris Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά καλησπέρα. Χαίρομαι που είσαστε εδώ, γιατί είναι διαφορετικό να μιλάς με το γιατρό και διαφορετικά με κάποιον που πάσχει και ξέρει την κατάσταση από πρώτο χέρι.

Ετοιμάζομαι για χειρουργείο και ας πούμε ότι αυτό είναι οκ και αναγκαίο και όλα αυτά.

Καταλαβαίνω ότι μετά θα πρέπει να συνεχίσω με ανοστροποιητικά φάρμακα και τέτοια.

Έχω την αίσθηση ότι οι γιατροί μου σερβίρουν την κατάσταση λίγη-λίγη και αυτό με αγχώνει. Δεν με πειράζει ό,τι κι αν με περιμένει, εφόσον πειστώ ότι αυτό είναι αναγκαίο. Με πειράζει να μην ξέρω τι με περιμένει.

Αυτό που θα ήθελα να μου κάποιος που να παίρνει ήδη τέτοια φάρμακα είναι με ποιον τρόπο θα τα παίρνω αυτά τα φάρμακα, κάθε πότε και το κυριότερο, τι παρενέργειες έχουν κι αν αυτό θα έχει κάποιο αντίκτυπο στην ποιότητα ζωής μου ή κάποιους περιορισμούς.
Kαλησπερα,περα απο το "πρακτικο" μερος της χρησης βιολογικων παραγοντων που σου μιλησε ο καπετανιος υπαρχει και ενα "σκοτεινο" μακροπροθεσμων παρενεργειων που υποχρεουνται να σ'ενημερωσουν οι ιατροι σου και οφειλεις να γνωριζεις.
Προκειται για ιδιαιτερως τοξικα φαρμακα που επιβαρυνουν τον οργανισμο δραματικα,κυριως το συκωτι,τα νεφρα και το επιθηλιο του δερματος.
Στα δυο πρωτα προαναφερθεντα οργανα προκαλουν ανεπαρκεια και στο δε δερματικο επιθηλιο προκαλουν λεπτυνση με αποτελεσμα να ειναι πιο ευαισθητο στην ηλιακη ακτινοβολια και κατ'επεκταση στους καρκινους τους δερματος.

Η πιθανοτητα αναπτυξης κακοηθειας αυξανει οχι μονο στο δερμα αλλα σε ολο το πεπτικο και κυριως στον σπληνα προκαλωντας σπληνικο λεμφωμα ,ενα ιδιαιτερως επιθετικο καρκινο.

Εχουν ενοχοποιηθει και για την αναπτυξη αιματολογικων καρκινων(λευχαιμιες).

Επισης λογω της καταστολης και της τροποποιησης του ανοσοποιητικου συστηματος θα εισαι πιο ευπαθης και στις λοιμωξεις.(πταισμα μπροστα στα υπολοιπα)

Ο κινδυνος αυτος πολλαπλασιαζεται με την συγχορηγηση ανοσοκατασταλτικων φαρμακων(αζαθειοπρινη,μερκ απτπουρινη κλπ).

Βεβαια οι ιατροι θα σου πουν οτι ολοι οι ανωθεν κινδυνοι μπορει να οφειλονται στην νοσο και οχι στα φαρμακα.
Τωρα......τι να σου πω;Mπορει να 'ναι κι ετσι.

Ολες οι μελετες και οι στατιστικες εχουν διαφορετικη γνωμη ομως.

Το ιδιο επικινδυνο,ισως και περισσοτερο,ειναι το καπνισμα.
Οποτε δες το πιο χαλαρα, πες οτι εισαι ενας βαρυς καπνιστης με οτι αυτο συνεπαγεται.

Συμβουλεψου αρκετους ιατρους,μαθε μονο σου περισσοτερα πραγματα για τις ιφνε και συναποφασισε στο τελος.

Αρκετοι ιατροι σε πετανε στα βαθια ακολουθωντας την top-down θεωρια η οποια αρχιζει να φαινεται λανθασμενη.
Υπαρχουν και αλλοι "δρομοι".

Αν θελεις γινε πιο συγκεκριμενος με τη παθηση σου και τη γενικοτερη κατασταση.

Ευχομαι οτι καλυτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #1797  
Παλιά 13-09-14, 20:06
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από sekeris Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης ξέρεις τι σκέφτομαι; Αν ποτέ χρειαστεί να αλλάξω δουλειά τι θα πω στον νέο υποψήφιο εργοδότη μου; ότι πρέπει να λείπω μια μέρα κάθε 2 μήνες για να κάνω ενέσεις στο νοσοκομείο... Θα μπορούσα ίσως να τις κάνω κάποιο Σάβατο ή κάποιο απόγευμα;

Προφανώς εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα και μάλιστα σε ένα πεδίο όπου ο ανταγωνισμός είναι πολύ έντονος και βέβαια φοβάμαι να μη χάσω τη δουλεία μου, όπως οι περισσότεροι άνθρωποι που εργάζονται στην Ελλάδα σήμερα.
Αυτό μ' έχει προβληματίσει πολλές φορές κι εμένα.

Σήμερα διεκδίκησα ένα απο τα δικαιώματα που μας δίνει το 67%, πήγα και έβγαλα πάσο για δωρεάν αστικές συγκοινωνίες. Σου το δίνουν επι τόπου και τα δικαιολογητικά είναι εύκολο να μαζευτούν!
Απάντηση με παράθεση
  #1798  
Παλιά 14-09-14, 16:01
Nikos9 Ο χρήστης Nikos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-12-18 13:20
Αρχική Δημοσίευση από Sotiria18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Hello τυχαία έψαχνα για μαγνητική εντερογραφία που χρειάζεται να κάνω και μου έβγαλε την ιστοσελίδα! Εμένα η κρον μου διαγνώστηκε τον περασμένο Σεπτεμβρη,ενταξει το παλευω και εχω μαθει να ζω με αυτο! Εχω παρατηρησει πως αν δεν τρωω δεν με ''ενοχλει'' δεν παιρνω φαρμακα εδω και 2 μηνες γιατι τα σαλ**** κλπ δν μ εκαναν κατι και στην επισης γιατι στην πιο προσφατη κολονοσκοπηση το εντερο μου ηταν σε πολυ καλη κατασταση! Αυτο που με απασχολει λιγο πιο εντονα μιας και τα σχολεια ανοιγουν και φετος θα δωσω Πανελληνιες ειναι πως εχω ακουσει οτι υπαρχει πιθανοτητα γιατι η κρον υπαγεται στις ασθενεις,πως μπορω να δωσω ενδοσχολικα! Αν καποιος εχει παρομια εμπειρια η ξερει κατι περι αυτου να με βοηθησει,Ευχαριστω
Γεια σου Σωτηρία..υπάρχει ο Νόμος 4186 του 2013 που έχει τη λίστα με τις παθήσεις για εισαγωγή σε ΑΕΙ χωρίς πανελλήνιες ,μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ http://www.mediafire.com/download/38...KAI+TEI+EK.pdf (δες το άρθρο 39, παράγραφος 24 η κρον είναι μέσα φυσικά) νομίζω ισχύουν αυτά που λέει,διασταύρωσε τα κ με κάποιον από το σχολείο σου πιο σχετικό με αυτά τα θέματα,διευθυντή κλπ,γτ κ εγώ με απλό ψάξιμο στο ιντερνετ τα έχω βρει,δεν είχα χρησιμοποιήσει κάποιο δικαίωμα αφού μου είχαν βρει τη νόσο μετά τις πανελλήνιες,καλή επιτυχία!!
Απάντηση με παράθεση
  #1799  
Παλιά 14-09-14, 19:49
sekeris Ο χρήστης sekeris δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-09-14 13:04
Αρχική Δημοσίευση από stathakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό μ' έχει προβληματίσει πολλές φορές κι εμένα.

Σήμερα διεκδίκησα ένα απο τα δικαιώματα που μας δίνει το 67%, πήγα και έβγαλα πάσο για δωρεάν αστικές συγκοινωνίες. Σου το δίνουν επι τόπου και τα δικαιολογητικά είναι εύκολο να μαζευτούν!
Μια χαρά μου ακούγεται. Με το 67% βγάζεις κι επίδομα από την πρόνοια; ή μήπως θέλεις 80% γι'αυτό;
Απάντηση με παράθεση
  #1800  
Παλιά 15-09-14, 15:03
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από sekeris Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρά μου ακούγεται. Με το 67% βγάζεις κι επίδομα από την πρόνοια; ή μήπως θέλεις 80% γι'αυτό;
Ναι, βγάζεις κι επίδομα απο την Πρόνοια. Με 67%. Το 'χω βγάλει ήδη αυτό
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7 (0 μέλη και 7 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:20.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.